Introducing the Corsair Vengeance RGB 32GB (2x16GB) DDR5 5200MHz Memory CMH32GX5M2B5200C40, the perfect memory solution for your gaming PC. With its 32GB of DDR5 RAM, and a memory frequency of 5200MHz, you can push the limits of your system and unlock even faster speeds, greater capacities, and higher performance. The ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar, makes for a beautiful display that can be customized to your liking with near-limitless options, allowing you to tailor your setting profiles to your app or task for greater efficiency.
The Corsair Vengeance RGB 32GB (2x16GB) DDR5 5200MHz Memory also features built-in voltage regulation, easier, finely-tuned output, and automatic XMP profiles through iCUE software.
Benefits:
- Push the limits of your system and unlock even faster speeds, greater capacities, and higher performance.
- Ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar, for a beautiful display with near-limitless customization.
- Built-in voltage regulation, easier, finely-tuned output, and automatic XMP profiles through iCUE software.
- Memory Series VENGEANCE RGB DDR5
- Memory Type DDR5
- PMIC Type Overclock PMIC
- Memory Size 32GB (2 x 16GB)
- Tested Latency 40-40-40-77
- Tested Voltage 1.25V
- Tested Speed 5200
-
Summary:
The Corsair Vengeance RGB 32GB (2x16GB) DDR5 5200MHz Memory CMH32GX5M2B5200C40 is the perfect memory solution for your gaming PC. With its 32GB of DDR5 RAM, and a memory frequency of 5200MHz, you can push the limits of your system and unlock even faster speeds, greater capacities, and higher performance. The ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, encased in a panoramic light bar, makes for a beautiful display that can be customized to your liking with near-limitless options. You also get the benefits of built-in voltage regulation, easier, finely-tuned output, and automatic XMP profiles through iCUE software.
Key Features:
| Manufacturer | Corsair |
|---|---|
| Manufacturer Part | CMH32GX5M2B5200C40 |
| UPC | 840006692850 |
| Memory Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Channel Mode | Dual Channel Kit |
| Memory Frequency | 5200MHz |
| Memory Speed | DDR5 5200 (PC5-41600) |
| Memory Latency | 40-40-40-77 |
| Mem Cas Latency | 40 |
| Memory Voltage | 1.25V |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
















