Push your computer to its limits with the Corsair VENGEANCE RGB 32GB (2x16GB) DDR5 6200MHz Memory. Featuring DDR5 technology, this memory unlocks even faster frequencies, greater capacities, and better performance, ensuring your high-end CPU gets data quickly with ease. The unprecedented processing speed of DDR5 DRAM allows you to power through complex tasks faster than ever before, whether you're gaming, creating content, opening 100 tabs, or multi-tasking.
This memory comes with ten individually addressable, ultra-bright RGB LEDs per module, which are encased in a panoramic light bar to illuminate your system. With dozens of stunning pre-set lighting profiles to choose from, or the option to create your own with near-limitless customization in iCUE, you have the power and control to make your system truly yours.
Built-in voltage regulation and iCUE software control make for easier, finely-tuned output that provides more stable overclocking than ever before. You can save your own XMP profiles through iCUE, so you don't have to manually adjust your performance settings each time. Plus, you can easily customize and tailor your setting profiles by app or task for greater efficiency.
This dual-channel memory kit has a memory capacity of 32GB (2 x 16GB) and operates at a memory frequency of 6200MHz. The tested latency is 36-39-39-76, the tested voltage is 1.30V, and the tested speed is 6200.
| Manufacturer | Corsair |
|---|---|
| Manufacturer Part | CMH32GX5M2B6200C36W |
| UPC | 840006694717 |
| Memory Capacity | 32GB (2 x 16GB) |
| Memory Type | DDR5 |
| Channel Mode | Dual Channel Kit |
| Memory Frequency | 6200MHz |
| Memory Speed | DDR5 6200 (PC5-49600) |
| Memory Latency | 36-39-39-76 |
| Mem Cas Latency | 36 |
| Memory Voltage | 1.3V |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
















